گزارش جستجو و نجات دره گزک

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin

شرح ماجرا: سرپرست امداد: محمد علی علایی

3 نفر دوچرخه سوار ، کوهنورد به قصد رکاب زدن در مسیر جنگلی ویسر و فرود از آبشارهای دره گزگ با دوچرخه از تهران عازم منطقه می شوند . نفرات تیم به نام های عل جهانگیری ، محسن اصلانی و مجید محمدی به سرپرستی اقای علی جهانگیری روز پنج شنبه روز 29 مرداد عازم منطقه فوق شدن، که بعد از رکاب زدن در منطقه ویسر به گفته شاهد عینی برنامه آقای عباس آزادیان با پرس و جو از آدرس دره خود را به ابتدای دره مذکور می رسانن علیرغم اینکه آقای عباس آزادیان از راهنمایان محلی منطقه می باشند با اطلاعاتی که از کمیته دره نوردی فدارسیون کوهنوردی در اختیار ایشون قرار داده شده بوده ، سعی بر منصرف کردن این نفرات از پیماش دره گزک به علت تخریب و تغییر شکل کامل دره بعد از سیل را داشتن این نفرات عازم دره برای پیمایش و نیت خود را  از این پیمایش  پریدن با دوچرخه از روی آبشاری 42 متری بوده عنوان نمودن !!!!! اخرین زمان رویت این تیم ساعت 4:45 دقیقا روز پنج شنبه بوده است و طبق قراری که با دوستان و اعضای خانواده خود داشتن قرار بر تماس در بعد ازظهر جمعه بوده ولی متاسفانه هیچ تماسی با دوستان و خانواده های خود برقرار نمی کنند.

ساعت 10 شب روز جمعه طی تماس از طرف همسر آقای جهانگیری با بنده از ماجرا گذشته بر این تیم مطلع شدم با توجه به اینکه زمان زیادی از ورود آنها به دره مذکور نگذشته بود صحبت ها حول و حوش نحوه اجرا برنامه و حفظ خونسردی برای همسر ایشان بود و با توجه به شناختی که از امداد قبلی برای سرپرست تیم داشته ام که کوهنوردی با درجه ریسک پذیری بسیار بالا می باشد قرار بر این شد که اگر تا روز شنبه ساعت 1 بعد ازظهر تماس یا نشانی از سلامت این نفرات پیدا نشد جهت هماهنگی با ارگان های مربوطه اعلام  حادثه رسمی شود و تشکیل جستجو و نجات و موارد خاصه مد نظر باشد . در این زمان با تماس کمیته دره نوردی فدارسیون کوهنوری جناب آقای امیر جلوانی سعی در به دست آوردن اخرین اطلاعات و تغییرات اتفاق افتاده در دره گزک و بررسی احتمال مکان نفرات تیم بر فرض گم شدن یا خدای نکرده حادثه به تبادل اطلاعات پرداختیم.

درساعت 2 بعد از ظهر روز شنبه با توجه به حرکت غیر فنی و غیر عقلانی سرپرست این تیم برای بدست آوردن رکوردی به عنوان اولین پرش از آبشار یک دره در ایران با دوچرخه بنده با هماهنگی با ارگان مربوطه به عنوان سرپرست امداد این برنامه انتخاب شدم و در ساعت 3:40 دقیقه عازم شهر نوشهر شدم .. در طول مسیر با هماهنگی  دوستان با تجربه در پیمایش این دره سعی بر انتخاب تیمی توانمند و حرفه ای برای امداد دره در نظر گرفته شد که فوق با درخواست کتبی انجمن ورزشهای طبیعی کل کشور از استان های البرز و گیلان عازم منطقه شدن . زمان رسیدن بنده به جمعیت هلال احمر نوشهر با هماهنگی های انجام شده با آقای عسگری ریاست محترم جمعیت نوشهر متوجه شدم ایشان به علت عمل جراحی در مرخصی هستن و با شماره معاون اداره اقای عسگری نیا را دادن که ایشون بعد از ارتباط در نوشهر حضور نداشتن و شماره مسئول امداد جمعیت را اقای محسنی را دادن که شماره مذکور خاموش و نهایتا با آقای کجوری یکی از کارمندان جمعیت نوشهر ارتباط بر قرار شد و درخواست جلسه و استفاده از امکانات و بر آورد تجهیزات هلال احمر شهرستان نوشهر شد.

در این بین با تماس دوستانی که از ماجرا خبردار شده بودن ارتباطی با کوهنوردان پیشکسوت نوشهر برقرار شد و قرار دیدار حضوری در اداره هلال احمر برای ساعت 5:45 دقیقه گذاشته شد برای همفکری و تشکیل گروه جستجوی محلی در جنگل ، با توجه به اینکه همسر آقای جهانگیری در منطقه حضور داشتن  ، اولین گروه جستجو و در حقیقت پرس و جو از محلی های حاظر در منطقه به همراهی ایشون در نزدیکی دریاچه فراخین به همراه آقای امانی از کوهنوردان پیشکسوت شهرستان نوشهر ، رضا رشیدی و اقای امید قاسمی از کوهنوردان نوشهر تشکیل و عازم منطقه شدن.

ساعت 6:30 آقایان نوروزی ، رضا صالحانی ، جناب کاظمی و جمعی از پیشکسوتان شهرستان در محل اداره هلال جلسه ای حول محور بررسی امکانات و لوازم و نحوه جستجوی برقرار گردید که متوجه عدم وجود لوازم لازم برای یک امداد دیده شد . عدم وجود بیسیم ، خودروهای دو دیفرانسیل برای پیمایش مسیر جنگلی با توجه به گل و لای بودن مسیر به علت بارش های روز جمعه در منطقه و دگر امکانات در خواست کمک به همنوردان که توانایی کمک در برنامه را دارن داده شد در کنار این مباحث بازگشت همسر اقای جهانگیری به همراه جناب امانی و مشورت و صلاح دید کلیه نفرات حاضر در جلسه جستجو برای روز اول ساعت 7 عصر پایان مقرر گردید و ماشین پایگاه امدادی کجور به محل پایگاه خود برگشت داده شد .

در این میان با توجه به تخریب کارگاه های دره درخواست لوازمی برای امداد از طرف تیم دره نوردی ارسال شد که متاسفانه به علت نبود امکانات در شهرستان نوشهر مجبور به تهییه بخشی از لوازم  از شهرهای اطراف و تهران شد که طبق قرار بخش اول لوازم ساعت 11 و بخش دوم لوازم ساعت 2 صبح به همراه 4 دستگاه خودرو دودیفرانسیل متعلق به تیم ماجراجویان ایران برای کمک در بخش حمل و نقل ، ارتباطات رادیوی ، طناب دره نوردی و کمک در جستجوی میدانی جنگل به گروه پیوستن . در این میان کارگروه جستجو و نجات استان گیلان ، اعضای کمیته دره نوردی فدارسیون از کرج و رشت در راه رسیدن به منطقه بودن که ابتدا تیم استان گیلان و بعد تیم البرز با خبر رسیدن به منزل اقای عباس ازادیان راهنمای محلی اسکان پیدا کرده و بعد از ارسال مابقی نیازهای تیم قرار بر جلسه ای در منزل اقای ازادیان ساعت 6 صبح شد.

ساعت 12 شب روز شنبه هویت فرد سوم گروه که تا آن لحظه بر تیم امداد پوشیده بود با پیگیری دوستان همنورد مشخص و به خانواده های انها اعلام گردید که خانواده اقای اصلانی به گروه امدادی برای به دست اوردن خصوصیات اخلاقی و رفتاری و در جریان قرار گرفتن نحوه امداد پیوستن . با هماهنگی اقای قمی ریاست هیت کوهنوردی شهرستان نوشهر با ریاست محترم سازمان گردشگری در هتل آپادانا 2 اتاق 3 تخته برای اقامت تیم های امدادی اعزام شده از تهران در نظر گرفته شد که کمال تشکر را داریم.

ساعت 5 صبح روز شنبه تیم پروازی کوآد کوپتر جستجو نیز در هتل اپادانا به گروه پیوستن که همزمان تشکیل جلسه شد و وظایف دوستان و نحوه همکاری بررسی و وظایف هر ماشین و نفرات مشخص گردید و ساعت 6 صبح عازم منزل اقای آزادیان شدیم برای رساندن لوازم مورد نیاز و جلسه هماهنگی برای شروع کار تیم جستجوی دره که ساعت 7:10 صبح این جلسه با هر دو گروه دره نوردی برگزار گردی و ماحصل این جلسه انتخاب اقای حسین الوندی به عنوان سرپرست تیم دره نوردی و گذاشتن قرارهای ساعت بازگشت و راه های ارتباطی بررسی شد فقط در تمام مدت در نظر گرفتن امنیت تیم نجات با توجه به بارش های روز های قبل و آلارم ساعت های پیش بینی طوفان مد نظر این تیم امدادی قرار گرفت . بعد از این هماهنگی ها ساعت 8:30 برگشتیم به شهرستان نوشهر که جلسه ای با حضور ریاست اداره ورزش و جوانان ، ریاست هیئت کوهنوردی شهرستان نوشهر و اعضای جمعیت هلال احمر شهرستان در اداره هلال احمر برگزار گردید که مقرر بر تقسیم نیروهای کوهنوردی بر 3 گروه به همراه راهنمایان محلی شد که یک گروه در از بالا دست دره به موازات دره رو به پایین و یک گروه از محل پایان دره رو به موازات دره رو به بالا شد و محل تجمع کلیه نفرات و تیم ها محلی به نام شنچال مقرر گردید.

نفرات تیم دره نوردی جهت پیمایش ، جستجو و ترمیم کارگاه های مسیر دره ساعت 10 صبح وارد دره شدن و در موازات تیم دره نوردی ساعت 10:30 عملیات جستجو و نجات آغاز گردید . تعداد نفرات جستجوی جنگل 30 نفر از کوهنوردان و اعضای محلی به همراه تیم ماجراجویان ایران بوده است .ساعت 1:10 بعد ازظهر کلیه نفرات گروه 3 نفره در انتهای مسیر خروج از دره پیدا شدن که متاسفانه اقای مجید محمدی از ناحیه ارنج دست چپ آسیب دیده بودن که دچار پارگی مویرگ های دست بودن توسط یکی از ماشین های امدادی به محل کمپ اصلی تجمع برای انتقال به شهراعزام شدن و شروع اطلاع رسانی به دیگر تیم های حاضر در منطقه اغاز گردید برای اعلام خبر پیدا شدن نفرات و پایان جستجو اغاز شد و خوشبختانه با ارتباط به تیم دره نوردی به این گروه نیز اطلاع داده شد.

نفر دوم با توجه به اتمام اذوقه و خستگی بیش از حد گروه ساعت 2:40 بعد ازظهر به پای ماشین ها رسیدن و با انتقال نفر دوم به محل تجمع منتظر علی جهانگیری و دوستان امدادگر خود شدیم با توجه به اصرار تیم 3 نفره مبنی بر اوردن دوچرخه ها در مسیر های سخت و صعب العبور که از ساعت 1:10 اغاز شده بود با تلاش ستودنی تیم امداد ساعت 4:45 بعد ازظهر نفر اخر گروه به همراه 3 دستگاه دوچرخه توسط 5 کوهنورد و بلد محلی به محل استقرار ماشین ها رسیدن و همگی عازم محل اصلی قرار شدیم . با تماس با جمعیت هلال احمر قرار بر بازگشت به محل این اداره شد که ظاهرا دوستان جهت مصاحبه و …. داشتن ،  کل تیم جستجوی جنگل در منطقه عازم شهرستان نوشهر شدیم و عملا ساعت 6:35 دقیقه روز یک شنبه عملیات جستجو به پایان رسید . خدا را شاکریم که توانستیم با اتحاد و همدلی  فردی از اعضای جامعه کوهنوردان را به آغوش خانواده بازگردانیم.

نکات قابل توجه :
1- در بدو بازگشت به شهرستان با گزارشی کاملا  اشتباه جناب قمی ریاست هئیت کوهنوردی شهرستان مواجه شدیم که متاسفانه هیچ نامی از گروه های تلاش کننده در امداد و نجات ، پیمایش دره و گروه ماجراجویان ایران که به هیچ چشم داشتی لوازم امدادی خود را در اختیار قرار دادن نشده است .
2- عدم وجود امکانات ارتباطی در شهرستان و لوازم فنی کاملا مشهود و قابل لمس بود .
3- در مورد برنامه تیم 3 نفره حرکت پرش از آبشار با دوچرخه در آبشارهای ک
ه هیچ حوضچه ای آبی رو در خود نداره  در هیچ کجای دنیای حرفه ای جایگاهی نداشته و مطمینا نخواهد داشت . امید داریم که این ابداعات غلط باعث به وجود آمدن انگیره در دیگران به عنوان ماجراجوی جدید نشود.

———

گزارش تیم جستجوی دره نوردی: سرپرست تیم امداد دره نوردی: حسین الوندی

عصر روز شنبه مورخه 31/5/1394 طی تماسی از سوی مسئول محترم بخش دره نوردی فدراسیون کوهنوردی جناب آقای امیر جلوانی متوجه شدیم که تیمی سه نفره به قصد پیمایش دره گزک از روز پنجشنبه وارد منطقه شده اند و میبایست تا جمعه عصر به برنامه خود پایان میدادند که هنوز از سرنوشت ایشان خبری در دست نیست و موجبات نگرانی بستگان و دوستان ایشان را فراهم نموده است.با توجه به شرایط و محیط خاص این دره به ویژه اطلاع از اثرات سیل اخیر در دره و ازبین رفتن کارگاه ها، از افراد توانمند مجموعه دره نوردان البرز که سابقه دره نوردی و انجام عملیاتهای فنی نجات داشتند دعوت نمودم که آقایان فرید صفری و سعید بخشی از دره نوردان البرز و عضو تیم جستجو و نجات کوهستان هلال احمر استان البرز اعلام آمادگی کردند و قرار شد بقیه افراد این تیم در صورت نیاز همراه تعداد دیگری از دره نوردان به منطقه اعزام شوند. طی تماس تلفنی با آقای نائف وثوقی ایشان اعلام کردند طی نامه کتبی و درخواست انجمن ورزش های طبیعی کل کشور (وزارت ورزش و جوانان) از کارگروه جستجو نجات و ایمنی هیئت کوهنوردی استان گیلان یک تیم 5 نفره نیز اقدام به عزیمت به منطقه می کنند، برای همین تعداد 8 نفر را برای پیمایش دره مناسب دانسته و بقیه نفرات را بصورت آماده باش در اوردیم.اعضای کارگروه جستجو نجات و ایمنی هیئت کوهنوردی استان گیلان به نامهای پدرام نعمتی ، وحید طاهر آموز ، آیت پور غلامی و پوریا فتحی به سرپرستی عرفان میرزائی هم با ما هماهنگ شده و قرار شد تا در روستای دلسم تجمع نمائیم.

طی تماسهای تلفنی رد و بدل شده تلاش در کسب اطلاعات مفید نمودیم که مسئله قابل تائیدی نصیبمان نشد واخبار ضد و نقیضی به ما داده می شد، همچنین برخی از اقلام مورد نیاز را جهت تهیه اعلام نمودیم.تیم البرز در ساعت 3 و تیم گیلان در ساعت4 صبح یک شنبه به روستا رسیده و در منزل آقای عباس آزادیان  از راهنمایان محلی گرد هم آمدیم. با صحبتی که با آقای آزدیان که آخرین فردی بودند که تیم مذکور را دیده بودند متوجه شدیم ایشان را آخرین بار در حالی که آدرس محل ورودی را پرسیده اند روئیت نموده و مطلع شده که این تیم قصد دارد با دوچرخه دره را پیمایش نماید!!!!!!قرار بر این بود که راس ساعت 6 آماده شده و حدود 7:30 وارد دره شویم اما می بایست تا آمدن تیم جناب علایی و گرفتن اطلاعات تکمیلی و تجهیزاتی که اعلام شده بود صبر می کردیم.پس از حضور ایشان جلسه ای برگزار نمودیم و در خصوص رفتار افراد تیم ، هدف از پیمایش ، تجهیزات همراه ، قابلیت ها و … همچنین تقسیم بندی مناطق جستجو برگزار گردید و برخی از اقلام درخواستی از طرف ما که توسط جناب علایی  تهیه شده بود دریافت گردید همچنین از برخی اقلام که میبایست توسط هلال احمر نوشهر در اختیار ما گذاشته میشد هم خبری نبود !!!!!

شرح وظایف هر فرد در تیم مشخص شد تا سریعترین دسترسی و پیمایش صورت پذیرد ضمن اینکه کل مسیر بررسی شود تا نطقه ای تجسس نشده باقی نماند..در نهایت مسلم شد این تیم تصمیم داشته همراه دوچرخه مسیر دره را پیمایش نماید. به همراه عباس آزادیان  عازم ابتدای دره شدیم. هوا مه آلود بود . به ابتدای دره رسیدیم و به کاوش منطقه برای یافتن رد دوچرخه پرداختیم. بعد از یافتن رد دوچرخه ها و اطمینان از ورود تیم به دره .تیم جستجو ساعت 10:30  وارد دره شد با توجه به اینکه مشخص شده بود نفرات اول اقدام به جستجو اثراتی از رد پا نفرات تیم گمشده نمایند تا حضور آنها در دره تائید گردد که پس از طی مسافتی باز  هم ردپا و هم رد دوچرخه مشاهده گردید.

به دلیل اینکه احتمال خروج تیم به دلیل سختی در حمل دوچرخه از برخی قسمتهای دره که دسترسی نسبتا آسانی به جنگل داشته باشد میرفت در طول مسیر کلیه راههائی که امکان خروج داشته بررسی گردید. با کمی پیمایش به اولین فرود رسیدیم. وضعیت کارگاه ها بسیار بد بود. بعد از ترمیم کارگاه اقدام به طناب ریزی کرده و آبشار هارا یکی پس از دیگری پایین رفتیم.در پنجمین فرود که آبشاری حدود 40 متر دارد مشاهده گردید دو حلقه طناب که به دلیل طناب ریزی غلط و استفاده نکردن از حلقه فرود و اصطکاک بین تسمه و طناب همچنین کاربرد گره هشت تعقیب گیر کرده و بجا مانده ، این مسئله احتمال رخ دادن حادثه را در ادامه پیمایش آنها قوی میکرد، همچنین کارگاهی که تیم مذکور در  عبور از آن استفاده کرده بودند تنها از یک رول تا نیمه بیرون آمده بود تشکیل میشد ، با صرف کمی وقت ترمیم کارگاه با استفاده از تسمه ها و شگل های خود همان کارگاه صورت گرفت و یک کارگاه دو مولفه مطمئن احداث شده و طناب ریزی انجام شد.

بقیه کارگاه ها نیز از وضعیتی این چنینی برخوردار بودند که با صرف کمی وقت ترمیم شدند. در ادامه مسیر دو محل شب مانی اضطراری و برپائی آتش مشاهده شد که آتش محل دوم به دلیل وجود کنده درخت همچنان برپا بود.طی تلاشهای مکرر جهت ارتباط از طریق رادیو با تیم بیرون در نهایت در ساعت 14:30 و بعد از فرود 8 خبر خروج تیم گمشده را دریافت نمودیم و ظاهرا حمل دوچرخه ، آسیب دیدگی یکی از افراد تیم و عدم توانائی در ادامه مناسب سبب تاخیر این تیم شده بود ، با این خبر خیال افراد تیم راحت شده و از جستجو صرفنظر نمودیم و ادامه حرکت با سرعت بیشتری انجام پذیرفت.

سیل اخیر باعث شده تا آبشار های پر شده قبلی خالی شوند و مجدد نیاز به فرود داشته باشند و تعداد آبشار های این دره همچون سالهای پیش از 9 به 11 رسیده بود. برای هرسه آبشار کارگاهی مطمئن احداث شد و در نهایت به یک ابشار 3 متری رسیدیم که بعد از چک نمودن عمق حوضچه ، با پریدن از آن عبور کردیم.ساعت 17 خروج از دره میسر گردید و طبق هماهنگی قبلی خودرو راهنمای محلی منتظر ما بود ، افراد تیم حادثه دیده به اتفاق تیم جستجو گر بیرون دره تا 30 دقیقه قبل از خروج ما در محل حضور داشتند و حتی یک نفر از کل مجموعه منتظر ما نمانده بود و همه افراد کلا از منطقه خارج شده بودند  این در حالی بود که به هر حال شاید ما هم نیاز به کمک پیدا میکردیم. به هر حال خدا رو شاکریم که حادثه فوق خسارت جانی در برنداشت و تا حد توان در راه نجات و حفظ جان هوطنان از هیچ تلاشی دریغ ننمودیم.

در پایان جا دارد از همه عزیزانی که به ما در هر دو بخش دره و جنگل کمکی کردن برای پیدا شدن این عزیزان مخصوصا از کمیته دره نوردی فدارسیون کوهنوردی ، کارگروه نجات و جستجوی استان گیلان ، گروه ماجراجویان ایران ، جمعیت هلال احمر شهرستان نوشهر ، هیئت کوهنوردی شهرستان نور و انجمن ورزشهای طبیعی کل کشور ( وزرات ورزش و جوانان ) کمال تشکر را داشته باشیم.

{phocagallery view=category|detail=5|displayname=0|displaydetail=0|displaydescription=0|categoryid=15||float=right}

مجموعه دره و دره نوردی ایران با هدف گسترش دانش فنی و ارتقا سطح علمی ورزش دره نوردی با همکاری فدراسیون دره نوردی ایران با تلاش متخصصان این رشته فعالیت خود را در سال 1385 آغاز نموده است .

اشتراک در خبرنامه ایران کنیون

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit