حادثه دره نوردی در دره کمجل مازندران + تکمیلی

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin

یک تیم 6 نفره دره نورد از استان تهران (رودهن) که از روز گذشته قصد دره نوردی و فرود در دره کمجل را داشت ظهر امروز با سقوط یکی از دره نوردان در یک آبشار 30 متری دچار حادثه جدی گردید.

بنابر گزارش های رسیده به انجمن پزشکی کوهستان ایران این تیم به همراه تیم دره نورد دیگری از استان مازندران قصد عبور از دره کمجل را داشتند که روز گذشته در اثر ضربه ای یکی از دره نوردان دچار دررفتگی کتف شد که با کمک نیروهای آشنا به کمک های اولیه کتف دره نورد جا انداخته شد. پس از این حادثه هر دو تیم استان مازندران و تهران پس از شب مانی امروز به مسیر خود ادامه داده و تیم مازندران از انتهای دره خارج می شود ولی تیم استان تهران با حادثه دیگری مواجه می شود.

حدود ساعت 15 امروز 11 تیرماه 95 یکی از دره نوردان از آبشاری 30 متری سقوط می کند که شدت ضربه باعث شکستگی پا و چندین دنده قفسه سینه وی می شود. بلافاصله اعضائ تیم همراه وی نسبت به کمک رسانی حادثه دیده اقدام می نمایند و با ثابت کردن شرایط مصدوم و خروج وی از مسیر دره نسبت به کمک های اولیه اقدام می نمایند و هم زمان نیز به نیروهای امدادگر، بخش جستجو و نجات فدراسیون و هیات کوهنوردی استان مازندران و تهران اطلاع رسانی می نمایند.

بلافاصله تیمی از کوهنوردان زبده استان های البرز و تهران جهت کمک رسانی به سمت منطقه اعزام می شوند تا با کمک تیم استان مازندران که امروز از دره خارج شده هرچه سریعتر با کمک نیروهای بلد محلی از طریق مسیرهای فرعی به مجروح حادثه دیده برسند.

از طرفی تلاشها برای اعزام هلی کوپتر از طریق واحد EOC استان البرز و مازندران انجام گردیده که با توجه به مسیر خطرتاک و دره ای منطقه، شیب زیاد، عدم امکان وینچ بلند و نزدیک شدن به غروب امکان پرواز هلی کوپتر وجود ندارد.

بنابر خبرهای رسیده حال عمومی مصدوم وخیم می باشد.

منبع: انجمن پزشکی کوهستان ایران

———————

تکمیلی 1: بر اساس آخرین خبرها متاسفانه یکی از دره نوردان حادثه دیده در دره “کمجل” جاده چالوس استان مازندران به علت شدت صدمات وارده به قفسه سینه و صدمات متعدد دیگر جان خود را از دست داد.

این بانوی دره نورد به همراه همسر خود و 4 نفر از دوستان شان اقدام به پیمایش این دره نموده بودند که بروز این حادثه آنان را زمین گیر کرد. به نظر می رسد یکی دیگر از اعضائ این تیم نیز دچار جراحت های سطحی در ناحیه سر شده که مشکل جدی نمی باشد.

تیم های امداد همچنان در تلاش برای رسیدن به دره نوردان می باشند تا از طریق مسیری فرعی به کمک بقیه اعضای تیم برسند.

منبع: انجمن پزشکی کوهستان ایران

———————

تکمیلی 2: بر اساس آخرین خبرها تیم آقای رضا حیدری و یونس رضاخانی در قالب یک تیم 9 نفره به تیم حادثه دیده رسیده اند و بالای سر مصدوم و شخص فوت شده هستند. تیم امداد در حال آماده سازی و بسکت مصدوم و همچنین شخص فوت شده جهت انتقال به پایین با استفاده از یک راهنمایی محلی و از یک مسیر پاکوب است.

همچنین تیم امداد مازندران به سرپرستی آقای مهدی آقاجانی در محل حادثه حاضر هستند.

———————

تکمیلی 3: بر اساس آخرین گزارش ها تیم های امداد و نجات استان های مازندران، البرز و تهران در ساعت 20 به حادثه دیدگان می رسند و پس از ارائه مواد غذایی و سایر ملزومات و کمک های اولیه اقدام به انتقال مصدوم حادثه (آقای محمد زلفی) که برادر دره نورد متوفی است و از ناحیه لگن و سر و صورت دچار جراحت شده است می کنند.

با توجه به مسیر عبوری که در راهنمایی راهنمایان محلی برای امدادگران باز گشایی نموده اند مصدوم با کمک امدادگران حاضر در منطقه با بسکت تهیه شده هلال احمر استان مازندران در ساعت 23 امروز جمعه 11 تیر ماه 95 به ارتفاعات پایین منتقل می شود.

مصدوم حادثه با آمبولانس تلاشگران امداد و نجات هلال احمر به بیمارستان شهید مدنی شهر کرج منتقل گردیدند.

در حال حاضر دره نورد متوفی (خانم زهره زلفی) در منطقه به همراه دو تن از امدادگران در محل حادثه بوده تا در اولین فرصت فردا صبح به پایین منتقل گردد

ایران کنیون این ضایعه را به جامعه دره نوردی ایران و همچنین به خانواده این عزیزان تسلیت عرض می‌نماید و صبر و شکیبایی را برای بازماندگانش مسئلت می‌نماید.

———————

شرح کامل عملیات جستجو و نجات دره کمجل: طبق تقویم اجرایی کمیته دره نوردی هیات کوهنوردی استان مازندران ، تیم دره نوردی در روز پنجشنبه مورخ 10 تیر ماه جهت پیمایش دو روزه دره کمجل ساعت 9 به محل نگهبانی ورودی سد رسیده که گروه 6 نفره از دره نوردان تهران(به اختصار گروه تهرانی نامیده می شوند )نیز جهت پیمایش دره در محل نگهبانی حضور داشتند.

تیم مازندران ساعت 15 پیمایش خود را از ابتدای دره آغاز نمود،این در حالی بود که گروه تهرانی پیمایش دره را حدود ساعت 14 آغاز نموده بود.
در نزدیکی های فرود هشتم تیم مازندران به تیم تهرانی رسیده و شاهد مصدومیت از ناحیه دست تنها خانم تیم تهرانی بودند که ظاهرا در سال های قبل بر اثر تصادف از 3 ناحیه شکسته شده بود.

آبشار های باقیمانده تا کمپ اول با مشایعت و راهنمایی تیم مازندران ادامه یافت و تیم تهرانی باتوجه به اذعان نمودن جزئی بودن مصدومیت تصمیمی برای خروج از دره نداشت و سرانجام ساعت 6:30 شب مانی مشترک در کمپ اول آغاز گردید.

در طول زمان استراحت تیم تهرانی جهت دریافت آب و کمک های اولیه به نزد تیم مازندران آمدند که همکاری لازم و اقدامات اولیه توسط سرپرست تیم مازندران انجام پذیرفت.

جمعه 11 تیر

اعضای تیم مازندران ساعت 6:30 بیدار شدند و ساعت 8:30 آماده ادامه پیمایش شدند.طی صحبتی که سرپرست تیم مازندران با گروه تهران داشت پیشنهاد گردید طی نمودن ادامه مسیر به صورت مشترک انجام گیرد و یا تعدادی از نفرات فنی تیم به همراه آن ها باشند که با مخالفت تیم تهران روبرو شده و تصمیم داشتند خودشان کمی دیرتر پیمایش را ادامه دهند.

اعضای تیم مازندران پس از فرود از آبشارها ، ساعت 14:30 از دره خارج شده و بعد از تعویض لباس ها و انتقال ماشین ها از سد تا خروجی دره، آماده رفتن می شدند که ساعت 16 طی تماس تلفنی از حادثه پیش آمده آگاه گردیدند.

پس از اعلام حادثه و باتوجه به حضور تیم مازندران در منطقه و عدم دسترسی سایر تیم های امداد و نجات استان تهران و البرز به علت یکطرفه بودن جاده کندوان ،تشکیل تیم جستجو و نجات با تصمیم رئیس هیات استان،رئیس فدراسیون،دکتر مساعدیان و … از نفرات تیم مازندران صورت پذیرفت.

در این فرصت تماس های تلفنی از طرف سرپرست تیم با آقایان جلوانی،الوندی،شایگان،احمدیان صورت گرفت که متاسفانه نفرات مذکور در دسترس نبودند.

طی مذاکرات انجام گرفته و باتوجه به شرایط سخت و فنی منطقه امکان پرواز بالگرد امداد نیز از سوی مسئولین مربوطه و آقای داوود لشگری منتفی اعلام گردید.

با هماهنگی های صورت پذیرفته تنها نفرات قابل دسترس به منطقه تعدادی از نفرات تیم هیمالیا نوردی استان البرز بودند که در منطقه نمک آبرود حضور داشتند و آمادگی خویش را برای کمک رسانی اعلام نمودند.

تیم جستجو و نج:ات به موازات فعالیت های ذکر شده با نفرات تیم حادثه دیده تماس برقرار کرده و با دسترس بودن جاده بالا دست مقابل دره، محل حدودی حادثه شناسایی شد.

پس از اعلام درخواست تجهیرات پزشکی از جمله کپسول اکسیژن، ست تزریقات و … و لوازم امداد  مانند لباس گرم ، آب و غذا ، بسکت ، طناب ، ابزار های فنی امداد دره و تامین آنها توسط تیم امداد ، آمبولانس و خودردهای امداد جاده ای ، تیم 6 نفره امداد و نجات به همراه 3 نفر از اعضای هلال احمر و آقای سلطانی راهنمای محلی به منطقه محل حادثه عزیمت نمودند .

در بین راه هماهنگی های لازم طی تماس های مکرر با آقایان احمدی،جلوانی،یاوری، نظر و رضاخوانی که این بار در دسترس بودند صورت میگرفت و راهنمایی های لازم توسط این عزیزان ارائه میگردید.باتوجه به سنگینی تجهیزات و دشواری مسیر و عدم تجربه کوهنوردی امداد گران هلال احمر ، تیم جستجو و نجات به 2 گروه تقسیم گردید و اعضای تیم اول متشکل از راهنما و 4 نفر ساعت 19:30 دقیقه در محل حادثه حاضر شدند و اقدام به تثبیت و ایده ال سازی شرایط روحی  و روانی تیم حادثه دیده پرداختند. تیم دوم متشکل از امدادگران و 2 عضو دیگر ساعت 19:45 دقیقه در محل حادثه حضور یافتند و پس از تعیین محل دقیق حادثه، نحوه دسترسی به آن به تیم پشتیبانی حاضر در انتهای دره که باقیمانده نفرات تیم دره نوردی مازندران بودند اعلام گردید
با حضور امدادگران هلال احمر مسئولیت انجام عملیات پزشکی به لحاظ حقوقی به آن بزرگواران  واگذار گردید که انصافا در این امر توانمند بودند.

پس از معاینات لازم اقدامات احیای قلبی و ریوی بر روی خانم حادثه دیده انجام گردید که متاسفانه نتیجه ای در بر نداشت و مرگ وی به صورت غیر علنی تایید و گزارش گردید. امداد گران اقدامات پزشکی ، تزریق ،نصب سرم ، آتل بندی و غیره را بر روی برادر ایشان در حال انجام داشتند که تیم هیمالیا نوردان حاضر در نمک آبرود با اطلاعات تیم پشتیبانی و راهنمای محلی به سرپرستی آقای رضاخوانی در ساعت 21 در منطقه حاضر گشتند و مابقی انها نیز با کمترین امکانات موجود جهت کمک به حمل مصدوم به مجموعه اضافه گردیدند.

پس از کنترل شرایط مصدوم با مشورت صورت گرفته تصمیم بر آن  شد که فرد حادثه دیده همان شب پس از بسکت نمودن از مسیر پاکوب و با راهنمای محلی آقای سیروس سلطانی به انتهای  دره انتقال داده شود . با حضور نیروهای تازه نفس استان البرز و تعدد نفرات حاضر عملیات انتقال مصدوم با سرعت خوبی انجام پذیرفت و در حدود ساعت 12 مصدوم به آمبولانس هلال احمر جهت انتقال به بیمارستان چالوس تحویل داده شد و پیکر خانم جان باخته به همراه 3 نفر در محل حادثه باقی ماند تا در اولین فرصت به پایین دست انتقال یابد.در پایان لازم می دانیم از افراد زیر که در انجام این مهم زحمت کشیدند تشکر و قدردانی نماییم

راهنمای محلی: سیروس سلطانی و پدر بزرگوارشان
نفرات زحمت کش هلال احمر جاده ای چالوس
تیم هیمالیا نوردی استان البرز به سرپرستی آقای رضاخوانی
آقایان احمدی، مساعدیان،لشگری، جلوانی،الوندی  احمدیان، افشار،و سایر نفراتی که به علت تعدد تماس ها از لیست جا ماندند
در انتها، اعضای تیم جستجو و نجات (دره نوردان مازندران) :
البرز مولانا >مسئول کمیته دره نوردی مازندران
مهدی آقاجانی  >مسئول فنی
هادی مستانی
دانیال رمضانی
حمید رمضانپور
عادل صفری
تیم پشتیبانی:
ناهید صالحانی
افشین اسماعیل پور
رضا زال نژاد

مجموعه دره و دره نوردی ایران با هدف گسترش دانش فنی و ارتقا سطح علمی ورزش دره نوردی با همکاری فدراسیون دره نوردی ایران با تلاش متخصصان این رشته فعالیت خود را در سال 1385 آغاز نموده است .

اشتراک در خبرنامه ایران کنیون

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit