چاقوی آب های خروشان

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin

چاقوی آب های خروشان

ابزارهای فنی که بر روی یک هارنس دره نوردی حمل می‌شوند پیش از هر چیز به تجربیات فرد بستگی دارد. یک دره نورد باید حداقل تجهیزات زیر را همراه داشته باشد:

خودحمایت، ابزار فرود و کارابین، تجهیزات نجات فردی (self rescue)، چاقوی نجات.

در استفاده از چاقوی نجات ذکر چند نکته ضروری است: یک نوک کند، با یک لبه دندانه‌دار (از یک چاقوی مجزا برای سایر مصارف استفاده کنید). باید به‌سرعت قابل‌استفاده باشد. درزمینهٔ استفاده یا عدم استفاده از حمایل برای چاقو دو نظر وجود دارد. عده‌ای معتقدند از دست دادن چاقو خود یک معضل محسوب می‌شود. عده‌ای نیز بر این باورند که داشتن چاقویی که در اطراف شما “آویزان” و در نوسان باشد به‌خصوص در هیدرولیک‌ها مسئله‌ساز است.

باید به این نکته توجه داشت که بریدگی‌ها درمان می‌شوند، اما غرق شدن بدون درمان است. حمایل چاقو باید به‌قدری بلند باشد که طول بازوی فرد به آن برسد، ولی نباید خود یک خطر محسوب شود (مانند لوپ حاصل از حمایلی که درگیری ایجاد کند).

راه‌های زیادی برای نصب چاقو وجود دارد؛ نکته مهم این است که چاقو نباید درجایی قرار بگیرد که مزاحم استفاده از دیگر ابزارها شود، سریعاً قابل‌استفاده باشد و به‌قدری ایمن باشد که مگر در مواقع ضرورت و به خواست ما از غلاف خود خارج نشود. با ایجاد حفره‌ای اضافه در غلاف می‌توان توسط بست (زردرنگ در تصویر) بر ایمنی خروج از غلاف افزود. این بست از خروج چاقو درصدها دره جلوگیری می‌کند، اما هنگام خروج ارادی آن نیز مزاحمتی ندارد.

پیشنهاد مناسب برای محل قرارگیری چاقو در حلقه پای سمت راست هارنس و نزدیک به فاق شلوار است. موازی با جهت پا قرار می‌گیرد و به‌راحتی نیز قابل‌استفاده است. چندین بار در هر تمرین بیرون کشیدن چاقو از جهات مختلف را امتحان کنید تا اطمینان حاصل نمایید در شرایط ضروری بدون آسیب رساندن به بدن یا دیگر تجهیزات می‌توانید از آن استفاده نمایید. چندین موقعیت نصب چاقو (مانند نصب افقی چاقو بر زیر ابزار فرود) می‌تواند هنگامی‌که زانوهایتان خمیده است، منجر به بریدگی عضله چهارسر شود.

مهم: زمانی که طنابچه یا طناب تحت تنش است، نیروی زیادی برای بریدن نمی‌طلبد، و خطر آنی بریدن چیز دیگری به‌جای طناب موردنظر و یا برش بیش‌ازحد وجود دارد. امکان استفاده از چاقو در این شرایط کم است، ولی زمانی که به آن نیاز پیدا کنید “واقعاً” به آن نیاز دارید!

مترجم: مژگان سلیمانی

 

مجموعه دره و دره نوردی ایران با هدف گسترش دانش فنی و ارتقا سطح علمی ورزش دره نوردی با همکاری فدراسیون دره نوردی ایران با تلاش متخصصان این رشته فعالیت خود را در سال 1385 آغاز نموده است .

اشتراک در خبرنامه ایران کنیون

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit