درای بگ یا درای کِگ؟

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin

درای بگ یا درای کِگ؟

خشک و سالم نگه‌داشتن وسایل در دره‌ها همیشه چالشی مهم بوده است. درای بگ‌ها زمانی که نو هستند به‌خوبی عمل می‌کنند، در غیر این صورت سوراخ شده یا به‌سادگی پاره می‌شوند. راه‌حلی که اروپایی‌ها سالیان پیش یافتند استفاده از این ظروف محکم پلاستیکی است؛ در هلند ساخته‌شده و در برابر ضربه و آب مقاوم هستند.

دو سایز پیشنهادی برای این دبه‌ها، کوچک (3.5 لیتری) و بزرگ (6.4 لیتری) است. درای بگ‌ها برای جایگذاری لباس و اجسام نرم مناسب‌تر هستند، اما دبه‌ها هم حفاظت و هم دسترسی بهتری برای ملزوماتی چون دوربین، رادیو، کیت کمک‌های اولیه و غذا دارند. دبه‌ها بیش از درای بگ‌ها عمر می‌کنند و برای حمل دوربین، غذا و دیگر اقلام ضروری که نیاز به محافظت دوچندان دارند بسیار مناسب‌اند. بااین‌وجود حجیم هستند و اگر بدون حفاظ درون کوله قرار بگیرند، گوشه‌های سخت درب آن‌ها باعث سایش در بافت کوله می‌شوند. آب‌بندی دبه وابسته به درب آب‌بند آن است.

پیش از آن‌که از درب دبه را ببندید، مطمئن شوید تمیز و در جای خود است. درب را محکم بپیچانید.

اگر درای بگ یا دبه ندارید، از کیسه‌های زیپ‌دار فریزر یا کیسه‌زباله‌های دکمه‌دار استفاده کنید. وسایل را در سه کیسه مجزا با موقعیت سرکیسه در جهات مخالف قرار دهید.

دانستن چند نکته خالی از لطف نیست:

قسمت بالایی ممکن است بشکند. درصورتی‌که سعی کنید بیش از ظرفیت ظرف در آن بگنجانید، هنگام بستن درب و آب‌بندی با مشکل مواجه می‌شوید. ممکن است ماسه یا شن جامانده در درب مانع از آب‌بندی مناسب شود؛ بنابراین دبه را تمیز نگه‌داشته به مقدار معقول در آن بار جای دهید.

اجناس داخل دبه ممکن است جابجا شده آسیب ببینند. فضای اضافه را حوله‌ای کوچک یا کلاه اضافه پرکنید.

در مواجهه با ضربه‌ای بسیار محکم، یک فشار مستقیم می‌تواند درب را بشکند. مرکز درب را هرازگاهی چک کنید و اگر شکافی در شرف ایجاد بود از دبه استفاده ننماید.

کوله خود را روی سنگ نیندازید. اگر از ارتفاع 10 فوتی (3 متری) ضربه‌ای مستقیم به دبه وارد شود، احتمالاً می‌شکند.

دور دبه را نوارچسب بزنید تا در صورت لزوم از آن استفاده کنید.

ازآنجاکه تمامی دبه‌ها شبیه به هم هستند، نام خود را روی آن بنویسید.

دبه‌ها تقریباً گرد هستند اما لبه‌های تیز نیز دارند. استفاده از آن‌ها دره‌های تنگ و باریک موجب می‌شود لبه‌ها به بافت کوله آسیب رسانده استهلاک آن را افزایش دهند.

درب می‌تواند به‌وسیله یک طنابچه به حالت دسته‌دار دربیاید، ولی عموم دره نوردان معتقدند به دردسرش نمی‌ارزد.

درای بگ‌ها برای حفاظت از وسایل در برابر باران و درگیری با آب‌های موقت طراحی‌شده‌اند. هدف از استفاده از این کیسه مستغرق شدن‌های طولانی نیست. چنانچه تصمیم دارید دوربین، موبایل یا هر چیز دیگری را با خود بیاورید، ناگزیر مجبورید آن‌ها را خشک نگه‌دارید، پیش از قرار دادن در درای بگ یا کِگ در دو کیسه زیپ‌دار فریزری جاسازی کنید. حجم بیشتر درای بگ‌ها از سه لیتر تا شصت لیتر یا بیشتر متغیر است. بیشتر آن‌ها از یک سیستم بست پیچیدن از بالا استفاده می‌کند و در هر دو طرف حلقه‌ای برای بستن تعبیه‌شده است. انواعی نیز قفل زیپ دارند. درای بگ‌های مورد نیاز برای دره نوردی باید علاوه بر استحکام زیاد سیستم بسته شدن آسان و قابل‌اعتماد نیز داشته باشند. کیسه‌هایی که از بافت سبک تهیه‌شده‌اند احتمالاً در برنامه اول نابود می‌شکند.

موقع جاسازی اقلام در درای بگ دقت کنید که اجناس سخت را در مرکز قرار داده اطراف آن را با اجناس نرم‌تر پُر کنید. وسیله محکمی که مستقیماً به جسم درای بگ فشار داده شود نقطه آغازین فرسایش قلمداد می‌شود. به‌علاوه قرار دادن اجناس نرم در بالا موجب آب‌بندی بهتر می‌شود. بیش‌ازحد کیسه را پر نکنید: باید فضای کافی برای سه دور پیچش محکم و نیز بستن سگک باشد.

مترجم: مژگان سلیمانی

مجموعه دره و دره نوردی ایران با هدف گسترش دانش فنی و ارتقا سطح علمی ورزش دره نوردی با همکاری فدراسیون دره نوردی ایران با تلاش متخصصان این رشته فعالیت خود را در سال 1385 آغاز نموده است .

اشتراک در خبرنامه ایران کنیون

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit